Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Beskid Żywiecki turystycznie - Żywiec

Beskid Żywiecki turystycznie - Żywiec

Autor: Wiktor Bąk, data dodania: 2012-11-30

Miasto istnieje od ponad siedmiuset lat. Zostało zbudowane w trzynastym stuleciu oraz bardzo prędko dostało miejskie prawa. Na przestrzeni stuleci Żywiec było w posiadaniu różnych książęcych rodów. Dopiero w trakcie II Wojny Światowej ziemia żywiecka przyłączona została do III Rzeszy. W trakcie okupacji żywiecczyzna stała się jednym z ważniejszych ośrodków ruchu oporu. Funkcjonowały tu silne zgrupowania AK oraz właśnie tu mieścił się jeden z istotniejszych punktów transportowych za słowacką granicę. Po zakończeniu działań wojennych miasto przeżyło przemysłowy rozkwit.

Miasto zlokalizowane jest w Beskidach, co jest powodem tego, że miejscowość ta ma charakter turystyczny. Jest znakomitą bazą wypadową w Beskidy i zlokalizowany jest na istotnym międzynarodowym szlaku komunikacyjnym do Czech oraz Słowacji, jak również dalej do innych europejskich krajów. Tędy wiedzie najszybsze kolejowe połączenie z centralną częścią Polski do Wiednia i Bratysławy. Ze względu na swoje położenie Żywiec pokoje tanio ma do zaproponowania przez cały rok. Szczególnie zimą i latem.

Jednym z ciekawszych obiektów jest Stary Zamek. Archeolodzy przekonują, że historia miasta sięga czasów w czternastym stuleciu. Jednak do dzisiaj nie można było określić dokładnej daty powstania zamczyska. Pierwszymi udokumentowanymi lokatorami tego gmachu byli Komorowscy. Dzisiejszy wygląd zamczyska jest zbliżony do pierwszego. Zamek żywiecki jest otoczony wiekowym, ponad 20 ha parkiem, który powstał w okresie XVII stulecia. Został on założony we włoskim stylu. W XVIII stuleciu wzniesiono altanę w chińskim stylu. W następnym stuleciu park został przebudowany na styl angielski. Dzisiaj chiński domek znajduje się na wyspie powstałej w wyniku przekształceń. Innym zabytkiem jest tzw. Nowy Zamek, czyli klasycystyczny w stylu pałac: został wzniesiony przez Habsburgów w miejsce starych oficyn zamku Wielkopolskich.

Na uwagę zasługuje Kościół Katedralny Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w XV wieku. Następnym budynkiem religijnym jest Kościół p.w. Św. Krzyża postawiony w XIV w. Z dawnego wyposażenia pozostało wiele cennych przykładów gotyckiej sztuki, m.in. Święta Anna Samotrzecia, Zdjęcie z Krzyża i ostatnio odkryty pod warstwą farby przepiękny przykład gotyckiego malarstwa - Madonna tronująca tak zwana z poziomkami . Obecnie te cenne dzieła można obejrzeć w Muzeum Miejskim. W blasku tych dzieł sztuki Żywiec hotel tanio proponuje zamożniejszym turystom.

Z uwagi na swoje położenie, że Żywiec nocleg tanio posiada, Żywiec stanowi ciekawe miejsce dla przyjezdnych. Miasto umiejscowione jest nad jeziorem co ułatwia uprawianie sportów wodnych. Z miasta prowadzą także trzy turystyczne szlaki w góry Beskidu Żywieckiego.