Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek za granicą » Imperium Azteków - Meksyk

Imperium Azteków - Meksyk

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-12-08

Istnieją wspaniałe miejsca na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jednym z nich jest Meksyk, zlokalizowany jest on w Ameryce Północnej. Lokalizacja tego państwa pozwala na sporą liczbę atrakcji podczas urlopu. W północnej części sąsiaduje z USA, na południu oraz zachodzie z Oceanem Spokojnym, na wschodzie z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim.

Meksyk umiejscowiony jest na niezwykle aktywnych płytach tektonicznych, co sprawia, że stosunkowo często mają tutaj miejsce trzęsienia ziemi jak i wulkaniczne erupcje. Niedaleko kraju przebiega także zwrotnik co dodatkowo powoduje częste huragany. W Meksyku nie ma zimy. Jedynie w górzystych partiach temperatura czasami jest niższa.

Wyjątkowe geograficzne położenie sprawia, iż Meksyk jest bogaty w liczne złoża mineralnych surowców. Na dużą skalę wydobywa się srebro, jak również cynk, ołów, rtęć, antymon, mangan i kadm. Wydobywa się również gaz ziemny oraz naftową ropę. Oprócz złóż surowców kraj ten dysponuje naturalnymi bogactwami: krewetki, marliny, jak również tuńczyk.

Także przeszłość Meksyk ma wyjątkowo ciekawą. Zanim narodziła się pospolita państwowość, tereny te zamieszkiwane były przez liczne plemiona. Dwa najbardziej znane to plemię Majów oraz Azteków.

Początkowe dzieje azteckiego imperium przytacza stary dokument indiański, w którym można znaleźć opis jak to Aztekowie napotkali jednego dnia na kamienną głowę boga Huitzilopochtli. Bóg obiecał im, że mianuje z nich władców całego Meksyku i pokaże im miejsce do zasiedlenia, jeśli tylko zabiorą głowę z kamienia ze sobą. Zgodnie z legendą, Aztekowie posłuchali swego nowego boga: swoja podróż rozpoczęli z mitycznej krainy Aztlán (Miejsce Czapli), mieszczącej się daleko na północy, prawdopodobnie w obszarze dzisiejszego stanu USA, którym jest Nowy Meksyk. Władanie Azteków trwało aż do przybycia konkwistadorów z Hiszpanii. Najpopularniejszą pozostałością azteckiego panowania są Kamień Słońca, Piedra del Sol - aztecki kalendarz.

Powiązane tagi: położenie geograficzne azteków