Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek za granicą » Koniec Świata i Kalendarz Majów - Meksyk

Koniec Świata i Kalendarz Majów - Meksyk

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-12-11

Innym oprócz Azteków znanym plemieniem, jakie nawet obecnie zamieszkuje obszary obecnego Meksyku są Majowie. Początkowo ich dzieje sięgają II wieku przed naszą erą. Najważniejsze realizacji plemienia Majów w dziedzinie architektury stanowiły wielkie przestrzenne zespoły, składające się z świątyń z wysokimi pałacami, dziedzińcami, tarasami oraz kamiennymi boiskami do gry w piłkę, jak i wykorzystanie w budownictwie tak zwanego fałszywego sklepienia. Innym ciekawym elementem kultury majów jest ich sposób obliczania czasu. Do dnia dzisiejszego Kalendarz Majów wywołuje gorące dyskusje. Szczególną datą jest 21 grudnia 2012, bo właśnie wtedy kończy się ten kalendarz. Powstaje tutaj pytanie: co będzie potem? Czy świat się skończy? Nastąpi armagedon a może apokalipsa? Zdaje się, iż nic koszmarnego całej planecie nie grozi. Naukowcy dowodzą, że Majowie mieli problem z graniczną datą, dlatego też nie umieli ułożyć dalej Kalendarza.

Zwiedzanie Meksyku można rozpocząć od samej stolicy, miasta Meksyk. To najludniejsza po Tokio światowa aglomeracja. Miasto Meksyk powstało na pozostałościach po azteckiego imperium. Cały obszar miejski zamieszkuje przeszło 25 mln Meksykańczyków. Stolica kraju, Meksyk pokoje tanio posiada w szerokiej ofercie skierowanej do turystów przybywających z całego świata. Miasto Meksyk samo w sobie stanowi wyjątkową atrakcję, przemieszanie się tu wysokich drapaczy chmur dzielnicy Santa Fe z licznymi pięknymi obszarami zieleni, pięknymi dzielnicami willowymi oraz zabudowaniami domów pochodzenia kolonialnego a także liczną ilością barów i restauracji oferujących meksykańskie frykasy, w wielkim skrócie obrazują charakter miasta. Meksyk jako miasto to także wiele ciekawych obiektów w tym najbardziej znana Bazylika Nuestra Senora de Guadalupe. W niej mieści się obraz patronki Meksyku, którą jest Matka Boska z Guadalupe.

50 kilometrów od Meksyku znajduje się Teotihuacan, miasto bogów. Według wierzeń azteckich, miasto to stworzone zostało przez olbrzymów mitycznych. To właśnie tam znajduje się trzecia pod względem wielkości piramida na Ziemi, którą jest La Pyramide del Sol (Piramida Słońca), ma ona wysoka na 70m oraz 220 długości, jak i trochę niższa, choć tak samo wspaniała Pyramide de la Luna (Piramida Księżyca). Pomimo częstych prac archeologów nie udało się wywnioskować, co było powodem zagłady Imperium Majów.

Kolejnym interesującym miastem jest Acapulco. Jest jednym z najpopularniejszych wypoczynkowych kurortów w Meksyku. Także w Acapulco tanie noclegi Meksyk ma w swojej ofercie. Przepiękne piaszczyste plaże, bez ustanku ciepłe oceaniczne wody i świecące słońce, hotelowa baza o najlepszym poziomie także wiele barów oraz restauracji jak i bez ustanku tętniące nocne życie sprawiają, że Acapulco jest istnym rajem dla odwiedzających Meksyk.

Kolejnym kurortem wypoczynkowym jest Cancun. Miasto oprócz piaszczystych plaż, turkusowych wód oceanu, ciągle świecącego słońca jak i tętniącego nocnego życia, działa jako idealne miejsce wypadowe wycieczek do starożytnych miejsc kultury Majów Chichén Itzá, Tulumu oraz Xcaretu.

Warto także zobaczyć miejscowość Guadalajara - umiejscowione na zachodzie Meksyku. To istotny ośrodek turystyczny i przemysłowy. Również tutaj Meksyk hotel tanio proponuje każdym przyjezdnym. Guadalajara to ważny przemysłowy ośrodek jak i turystyczny w Meksyku, w którym mieści się najsłynniejsza katedra Meksyku - Katedra Guadalajara, piękny Teatr Degollado oraz sporo innych urokliwych budynków o architekturze kolonialnej. Obok katedry warto poznać również liczne zielone zakątki miasta w tym najbardziej znane Park De Las Armas oraz Park Agua Azul. Częstym miejscem spaceru turystów jest bez wątpienia Plaza Libertad, gdzie można kupić pamiątki z lokalnych miejsc jak i całego Meksyku. Guadalajara to również istotny wypadkowy punkt na mapie turystów pragnących poznać takie miejsca jak: Puerto Vallarta, Manzanillo lub też Mazatlan.

Powiązane tagi: weronika milewska majowie