Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Kraina Łemków - Krynica-Zdrój

Kraina Łemków - Krynica-Zdrój

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-11-20

Miejsce na południu kraju. Region Łemków. Miasto uzdrowiskowe, znane ze źródeł mineralnych. Do dnia dzisiejszego jest tam znane w Polsce i Europie uzdrowisko. Do Krynicy-Zdrój możemy dotrzeć na wiele sposobów. Można przyjechać pociągiem. Połączenia zdecydowanie lepsze są w czasie wakacji. W pozostałych terminach dotarcie do uzdrowiska jest dość utrudniony. Można również wybrać autobus. Jest to połączenie korzystniejsze, natomiast autobusy wyjeżdżają przede wszystkim z centrum i południa Polski. Zdaje się, że najlepsza opcja to podróż autem. W związku z tym, że jest to miasto uzdrowiskowe to Krynica-Zdrój pokoje tanio ma dostępne w trakcie całego roku. W kwestii zakwaterowania nie ma problemu.

Miejscowość przeżyła rozkwit w siedemnastym stuleciu, na co wpływ miało odnalezienie mineralnych wód o leczniczych właściwościach. Początkiem uzdrowiska był Mały Domek, gdzie znajdowały się kąpielowe zakłady. Główny rozwój pod względem technologicznym nastąpił w XIX wieku za sprawą profesora Józefa Dietla utytułowanego na ojca polskiej balneologii. W ciągu kolejnych lat uzdrowisko przeżywało stały rozwój. Budowano nowe obiekty, modernizowano ówcześnie stojące. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu, powstały nowe sanatoria branżowe, duży przyrodoleczniczy zakład, pijalnię główną wraz z koncertową salą, boiska, korty tenisowe. W trakcie urlopu w Krynicy-Zdrój warto zwiedzić Muzeum Nikifora. Wystawa została tak pomyślana by ukazać najciekawsze obrazy, jak również twórczy warsztat. Inna ciekawa propozycja to Szlak Cerkwi Łemkowskich obejmujący kilka wiosek. Są w nich cerkiewskie zabytki, wspominające obecność Łemków w tym miejscu. W Krynicy-Zdrój znajduje się również Muzeum Zabawek. W Krynicy-Zdrój oprócz kwater prywatnych tanie hotele Krynica-Zdrój posiada w swojej ofercie. Jest to istotne szczególnie dla gości z innych krajów.

Warto wybrać się pieszo na Bulwary Dietla. Po drodze można obejrzeć najstarsze pensjonaty oraz wille: Romanówka, Węgierska Korona, Kosynier, Świteź, Małopolanka, Willa Białej Róży, Wisła, Witoldówka, Litwinka, Biały Orzeł oraz Tatrzanka. Obok zabytków Krynica-Zdrój posiada też ofertę na aktywny wypoczynek. Do nich należy Sankostrada o długości kilometra. Co ważne obiekt jest czynny codziennie. Inną atrakcją są bez wątpienia Rajskie Ślizgawki oraz zjazd pontonem. W całym regionie są także stoki narciarskie oraz wyciągi dla narciarzy. Każdy kto uwielbia ślizgać się na nartach lub uprawiać inny sport znajdzie coś dla siebie, jak latem jak i w okresie zimowym. W niedalekich miejscowościach tani nocleg Krynica-Zdrój posiada. Jest to ważne dla tych, którzy preferują ciszę.