Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Krzyżacy, Kopernik i mnóstwo pierników - Toruń

Krzyżacy, Kopernik i mnóstwo pierników - Toruń

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2013-01-23

Wielu z nas słyszało przynajmniej jeden raz o Mikołaju Koperniku a także o pierniku z Torunia, czy też o Krzyżakach. Wszystko to łączy jedna miejscowość - Toruń.

Jest on zlokalizowany nad dwiema rzekami: Wisłą i Drwęcą. Toruń jest jednym z najstarszych miast na terenie naszego kraju. Przed rokiem 2000 toruński staromiejski zespół został Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starówka w Toruniu w 2007 r. w ważnym plebiscycie została uznana za jeden z siedmiu polskich cudów.

Według dokumentów miasto zapoczątkowane przez Krzyżaków i przez wiele stuleci miasto to należało do krzyżackiego kraju, później do Prus. Siedzibą Krzyżaków był zamek, jaki nie przetrwał do obecnych czasów. Dopiero w XV wieku Toruń został włączony w granice Polski.

Trzeba dlatego pojechać do tego interesującego miasta, aby poznać jego historię oraz zabytki. Wcześniej trzeba jednak zorganizować miejsca noclegowe. Nie jest to trudne, gdyż Toruń pokoje tanio ma w swojej ofercie tym, którzy pragną kilka chwil spędzić w tym mieście.

Mówiąc o Toruniu nie możemy nie powiedzieć kilku słów o Mikołaju Koperniku, który wstrzymał słońce a ruszył Ziemię. Dzięki swej teorii heliocentrycznej należy do najgenialniejszych uczonych w dziejach całego świata. Jego dzieło O obrotach sfer niebieskich ukazało się w 1543 roku i wywarło wielkie poruszenie w ówczesnym świecie. Do dnia dzisiejszego w Toruniu stoi pomnik Mikołaja Kopernika oraz ulica nazwana na jego cześć.

Toruń to też miasto pierników. Uznaje się, że żaden z toruńskich gości nie może opuścić miasta bez skosztowania piernika. Ich historia jest tak samo długa jak historia miasta. Dzięki lokalizacji miasta, zawsze do wyrabiania pierników stosowano najwyższej klasy składników. Procedury wyrabiania ciasta były pieczołowicie strzeżone, aby zachować unikalny ich smak. Pierniki oraz Kopernik przyciągają wielu przyjezdnych, stąd też tanie hotele Toruń posiada we własnej liczbie, w różnych dzielnicach miasta.

Toruń to również miasto gotyku. W Toruniu jest największa zaraz po Krakowie ilość prawdziwych zabytków gotyku w Polsce. Miasto uniknęło totalnych zniszczeń w czasie wojny, dlatego też duża część zabytków zachowała się do obecnych czasów. Zachowane w Toruniu domy mieszkalne stanowią najlepiej zachowany oraz największy zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w północnej części Europy. To w tych budynkach tani nocleg Toruń ma do zaproponowania turystom przybywającym do Torunia.

Toruń jak każde miasto posiada swoje miejsca magiczne. Przyjezdni oraz torunianie wskazują na zaułek opodal Krzywej Wieży, łuki między kamienicami ul. Ciasnej, rozległy Bulwar Filadelfijski, cały obieg Rynku Staromiejskiego, zawsze tłumną ul. Szeroką, przytuloną do Starówki Dolinę Marzeń. Do klimatów miasta należą również spotkania pod pomnikami Flisaka, grającego na skrzypcach żabom.

Powiązane tagi: kopernik miejsca nazwane na cześć kopernika łączy mikołaja kopernika z piernikami