Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Miasto manufaktury - Łódź

Miasto manufaktury - Łódź

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-12-10

Miejscowość różnorodnych kultur usytuowane w centralnej części kraju. Pierwsze przekazy o miejscowości sięgają XIII wieku. Pierwotnie jako wieś, później już jako miejscowość na prawach miejskich. Od XIX stulecia ośrodek przemysłu tkackiego oraz włókienniczego w Polsce. W trakcie II Wojny Światowej na terenie miasta zostało stworzone getto żydowskie oraz obóz zagłady Radogoszcz. Po zakończeniu działań wojennych miasto przez chwilę pełniło funkcję stolicy, gdyż Warszawa została całkowicie zburzona. Łódź jest atrakcyjnym miastem dla odwiedzających z tej przyczyny, że Łódź noclegi tanio często ma do zaoferowania turystom.

W Łodzi od samego początku spotykały się cztery kultury: polska, niemiecka, żydowska oraz rosyjska. Obecnie istnieją elementy obecności tych wpływów w Łodzi.

Obowiązkowo trzeba przejść się na Ulicę Piotrkowską, najbardziej znaną ulicą Łodzi. To też reprezentacyjna ulica Łodzi. Równocześnie najdłuższy deptak w Polsce oraz jedna z najdłuższych ulic handlowych Europy. W sezonie letnim kolorowe gastronomiczne ogródki zachęcają do zatrzymania się. Po tej ulicy możemy przejechać się rikszą lub trambusem i zobaczyć pomniki, na przykład Trzech Fabrykantów, Ławeczkę J. Tuwima czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci. W skład tego ostatniego wchodzi ponad 12 tys. kostek z nazwiskami na nich wygrawerowanymi. Co interesujące wzdłuż Piotrkowskiej Łódź hotel tanio w oryginalnej zabudowie ma do zaproponowania.

Innym interesującym miejscem jest Księży Młyn, duża część miasta zbudowana w XIX wieku. W niezmienionym stanie przetrwała ta część miasta do czasów współczesnych. Osiedle wzorowane było na osiedlach angielskich. Następnym, charakterystycznym miejscem dla odwiedzających w Łodzi jest Manufaktura. To ośrodek kultury, rozrywki i handlu. Jest to obiekt unikalny w skali starego kontynentu. Manufaktura powstała w wyniku rewitalizacji dawnej fabryki Izraela Poznańskiego.

Dość oryginalnym budynkiem w tej miejscowości jest Muzeum Kanału Dętka. Kanałem można otoczyć Plac Wolności. Dętka przywodzi na myśl historię budowania kanałów w Łodzi. Kolejnym historycznym obiektem jest dawny żydowski cmentarz. Największa nekropolia żydowska w Europie. Tu są pochowane ofiary łódzkiego getta. Na całym terenie tanie pokoje Łódź ma do zaproponowania turystom i odwiedzającym sporadycznie to miasto.

W mieście znajduje się Atlas Arena. Obiekt widowiskowo-sportowy. Na jej terenie mają miejsce międzynarodowe imprezy sportowe, koncerty jak i pozostałe imprezy o charakterze rozrywkowym.

Tutaj również znajduje się znana na całym świecie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna. Z tej uczelni wywodzą się Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda oraz Krzysztof Zanussi. Tutejsze studio animacji Se-ma-for dwukrotnie wywalczyło złotą statuetkę Oskara.

Powiązane tagi: manufaktura noclegi manufaktura w 13 wieku xix wieczny przemysł