Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Miasto ukochane przez Maryję - Kalwaria Zebrzydowska

Miasto ukochane przez Maryję - Kalwaria Zebrzydowska

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-07-21

Czasy miejscowości sięgają siedemnastego wieku, kiedy Mikołaj Zebrzydowski zasponsorował budowę zespołu kaplic i klasztoru Pańskiej Drogi. Istotny wpływ na rozwój miasta miały rozbiory, gdy przez miasto prowadziła trasa łącząca Lwów z Wiedniem. Gościniec ten wpłynął na ożywienie miasta, gdyż założono w nim skład soli, transportowanej z Wieliczki na Śląsk, jak również celną komorę oraz stację pocztową. W tym okresie rozwinęło się także rzemiosło, zwłaszcza stolarstwo. Inna istotna inwestycja dla tej miejscowości to wybudowanie torów kolejowych. Dopiero po zakończeniu wojny miejscowość wróciła w granice Polski i rozbudowała się jako miasto. Jako miasto odwiedzane przez pielgrzymki Kalwaria Zebrzydowska pokoje tanio ma do zaoferowania turystom.

Jest parę miejsc w Kalwarii, które warto zwiedzić. Na uwagę zasługuje zespół budynków drewnianych z przełomu XIX i XX wieku. Obiekty są przede wszystkim drewniane. Były wykorzystywane jako karczmy i miejsc noclegowych dla pątników.

Klasztor ojców Bonifratrów w XVI stuleciu był obronnym dworem Zebrzydowskich, przebudowany w późniejszym czasie na myśliwski zameczek przez Floriana Zebrzydowskiego. W latach 1599-1611 został przebudowany na konwent oraz szpital zakonny. Bonifraci zostali sprowadzeni do Zebrzydowic w 1611 roku przez Mikołaja Zebrzydowskiego do prowadzenia szpitala dla rannych żołnierzy i kalek. Początkowo przeorem klasztoru był Melchior Bonawentura, który sprowadził braci z Krakowa do Zebrzydowic i powierzył im tworzenie szpitala jak i opiekę nad chorymi i ubogimi mieszkańcami. Służbę tę bracia pełnili przez 2 wieki, aż do czasów rozbiorów Polski, podczas których klasztor został wcielony do prowincji austriackiej. Wśród gospodarskich zabudowań ostał się klasycystyczny, murowany spichlerz z dziewiętnastego wieku, o trzech kondygnacjach. Tam także tani nocleg Kalwaria Zebrzydowska ma do zaoferowania odwiedzającym to miejsce.

Wraz ze wzrastającą falą przybywających turystów rozszerza się oferta restauracji oraz noclegowa. W związku z dużym zainteresowaniem miejscowości tanie hotele Kalwaria Zebrzydowska także ma w swojej ofercie. Warto także zwiedzić okoliczne miejscowości. Można tam zobaczyć dawne pałacyki a także parki. Wiele z nich oferuje nocleg oraz udział w różnych zabawach. Z Kalwarii Zebrzydowskiej można pojechać do Lanckorony, Wadowic lub Strykowa.