Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Miasto zrodzone ze snu - Kielce

Miasto zrodzone ze snu - Kielce

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-10-31

Z początkiem Kielc jest związana przypowieść. Przeszło tysiąc lat wcześniej na terenach obecnego miasta rosły gęste lasy. Przyciągały one wielu myśliwych, gdyż były one bogatym zwierzyńcem. Na polowania przybywał w to miejsce również książę Mieszko. Pewnego dnia zgubił się w lesie. Zmęczony polowaniem usnął. Przyśniło mu się iż został napadnięty i starano się podać mu truciznę. Właśnie wtedy pojawił się Św. Wojciech, który zamienił truciznę w wodę. Mieszko przysiągł, że zbuduje w tym miejscu osadę z kościołem i tak też uczynił. Niedługo po tym wydarzeniu pośród puszczy utworzyła się osada, która dała początek obecnemu miastu.

Rozkwit Kielc przypadał na przełomie piętnastego i XVI w. Wiązało się to z wydobyciem ołowiu, miedzi i żelaza. Na około miasta rozwijał się zbrojeniowy przemysł. Podczas II Wojny Światowej na ternie Kielc zostało zorganizowane getto żydowskie. Obecne czasy to stały rozkwit miasta.

Miasto jest zlokalizowane w Górach Świętokrzyskich. Sprawia to, że miasto jest często zwiedzane przez przyjezdnych, z tego powodu Kielce pokoje tanio posiada we własnej ofercie noclegowej. W trakcie odpoczywania w Kielcach warto zobaczyć zabytki identyfikowane z tym miastem. Jednym z najbardziej cennych jest Pałac Biskupów Krakowskich, to zabytek klasy 0. Jest on wspaniałym i najbardziej cennym z ostałych się przykładem rezydencji polskiej z epoki Wazów. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Narodowe.

Podobnym ciekawym miejscem są kościół i klasztor na Karczówce. Do dzisiaj mieszkają tu Pallotyni. Po uprzednim zapowiedzeniu wizyty można wejść na kościelną wieżę. Z jej szczytu rozpościera się wspaniały widok na Kielce. Warto również odwiedzić pozostałe zabytki sakralnej sztuki. Także w podobnych miejscach tani nocleg Kielce posiadają do zaproponowania wędrującym po okolicach.

W mieście jest także stary miejski park jedyny w Polsce. Jest to wyśmienite miejsce na odpoczynek lub też do uprawiania sportów. Jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów. Warto także udać się na Dworek Laszczyków. Należy on do najbardziej znanych miejsc Kielc nie jedynie z racji przeszło dwustuletniej historii, ale również ze względu na fakt, że jest jedynym drewnianym obiektem w takim stylu w granicach miasta.

Kielce nieustannie stawia na rozwój infrastruktury noclegowej. Dlatego też tanie hotele Kielce mają we własnej ofercie. To propozycja dla gości preferujących wyższy standard odpoczynku.