Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek za granicą » Mur Berliński podzielił miasto - Berlin Niemcy

Mur Berliński podzielił miasto - Berlin Niemcy

Autor: Wiktor Bąk, data dodania: 2013-02-09

Są takie regiony, które obowiązkowo należy zwiedzić. Takowym miejscem jest Berlin. Miasto leży zaledwie siedemdziesiąt kilometrów od granicy naszego kraju. To dodatkowy argument, który powinien zachęcić każdego do spędzenia paru dni w tym mieście.

Do miasta możemy dotrzeć na kilka sposobów. Najszybciej dojedziemy autem. Całą drogę przejedziemy trasą A4. Sprawnie sprawdza się też połączenie pociągiem. Jeżdżą również busy. Jednocześnie tanie hotele Berlin posiada w swojej ofercie, co zwiększa atrakcyjność tego miejsca.

W mieście jest mnóstwo ciekawych zabytków. Symbolem miasta jest Mur Berliński. To ruiny z czasów po II Wojnie Światowej. W tamtym okresie miasto podzielone zostało na Berlin Wschód oraz Berlin Zachód. Aktualnie jest to miejsce oglądane przez wszystkich podróżujących. Następnym punktem charakterystycznym jest Fernsehturm, czyli wieża telewizyjna. Wznosząca się na wysokość ponad 360 metrów wieża obserwacyjna ze dobrą obrotową restauracją.

W trakcie podróżowania po mieście warto odwiedzić Bramę Brandenburską. Została zbudowana po wojnie 7-letniej. Od roku 1990 jest znakiem Pokoju oraz Wolności. Spod Bramy można wyjść na zwiedzanie pozostałych atrakcji miasta. Również w tej części Berlin pokój tanio ma do zaoferowania turystom.

Od Bramy Brandenburskiej niedaleko jest do Reichstagu. To następny istotny obiekt na mapie Berlina. Od 1999 roku to siedziba Budenstagu, niemieckiego parlamentu. Od 1994 roku to też miejsce obradowania Zgromadzenia Narodowego, które wybiera prezydenta Niemiec.

Berlin to miasto muzeów i skarbów kultury. Tu właśnie można poczuć różne koleje losów rozdartego dawniej miasta. 175 berlińskich muzeów to ostoja historii, sztuki i wiedzy. Cieszące się międzynarodowym uznaniem galerie młodych artystów powstają w dzielnicach Berlin Mitte i Prenzlauer Berg. Dość istotne znaczenie dla mieszkańców miasta ma Muzeum Muru Berlińskiego, które mieści się w obiekcie przy Friedrichstraße – byłym posterunku granicznym pomiędzy Berlinem Zachodnim a NRD. Dziś na trzech piętrach budynku można zaznajomić się z historią tamtego okresu, a zwłaszcza przyjrzeć organizowanym wtedy ucieczkom do strefy zachodniej. W muzeum mieści się także replika dawnego posterunku, gdzie pełnią służbę żołnierze ubrani w ówczesne stroje. Wyspa muzeów znajdująca się między Szprewą a Kupfergraben to zbiór pięciu światowej klasy placówek, które są wpisane na listę UNESCO.

Chodząc po Berlinie warto odwiedzić małe knajpy i restauracje, jakie podają dobrą kuchnię. Takie bogactwo kulturowe i to, że tani nocleg Berlin proponuje, powoduje że co roku Berlin odwiedzają miliony zwiedzających.

Powiązane tagi: berlin podzielony murem co podzielil mur berlinski mur miasto niemcy