Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Na szlaku jantarowego złota - Gdańsk

Na szlaku jantarowego złota - Gdańsk

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-10-26

W każdym zakamarku Polski znajdziemy miasto, które posiada kolorową przeszłość, ciekawe zabytki, jest stykiem różnych języków i kultur. Takim miastem jest Gdańsk. Miasto położone nad Bałtykiem – największa miejscowość północnej części Polski, stanowi część Trójmiasta, czyli połączenia trzech miast: Gdyni, Gdańska i Sopotu. To także stolica złota jantarowego. Właśnie tutaj istnieje wiele miejsc, które bez wątpienia trzeba poznać. Wycieczkę po Gdańsku można rozpocząć od Długiego Targu. Na przełomie szesnastego i siedemnastego stulecia ulica była miejskim targiem. Wzdłuż ulicy mieszkali bogaci mieszkańcy i handlarze. Tuż przy Długim Targu znajdują się Dwór Artus oraz Ratusz Głównego Miasta.

Ratusz w głównej części miasta to najbardziej okazała budowa starego miasta. W czasie II Wojny Światowej został doszczętnie zniszczony, a po okresie wojennym odbudowany. Aktualnie znajduje się tam muzeum historyczne Gdańska. Wewnątrz mieści się duża sala nowożytnych ratuszowych wnętrz – Sala Czerwona. Dwór Artusa jest jednym z najwspanialszych obiektów takiego typu w północnej części Europy. Ośrodek towarzyskiego życia i handlowego historycznego Gdańska. Zaraz przed dworem Artusa znajduje się Fontanna Neptuna, która jest symbolem Gdańska. Fontanna nawiązuje do związków Gdańska z morzem.

Dla zwiedzających istotne jest, że tani nocleg Gdańsk oferuje wzdłuż całego Długiego Targu. To dobre miejsce startowe do większości znaczących miejsc miasta. Posiadając nocleg niedaleko Długiego Targu trzeba wybrać się pod Żuraw. Był to najbardziej okazały dźwig portowy w Europie za czasów średniowiecza. Pełnił funkcję miejskiej bramy. Trzeba również zobaczyć Kościół Mariacki, który na szczycie wieży posiada widokowy taras. Z tego miejsca widać widok na miasto. W historię Gdańska oraz kraju wpisuje się obrona Westerplatte, która miała miejsce we wrześniu 1939 roku. Właśnie tutaj padły pierwsze strzały w trakcie II Wojny Światowej.

Z Gdańska jest niedaleko do Oliwy, tam koniecznym miejscem odwiedzin jest oliwska katedra z organami z osiemnastego wieku, które w tamtych czasach były największe na naszym kontynencie. W tej też okolicy tanie hotele Gdańsk proponuje tym, którzy cenią ciche okolice. Gdańsk jest stolicą jantarowego złota czyli bursztynu. Północne złoto od wieków traktowane jako kamień dekoracyjny. W historii był również płatniczym środkiem. Obecnie też wykorzystywany jako element receptury kosmetyków oraz w apteczkach domowych. Można również bursztynu poszukać na własną rękę. Szczególnie po burzy na plażowym piasku blisko Gdańska zdarza się, że morze odkrusza małe kamienie bursztynu.

Gdańsk jest wyjątkowy zimą jak i latem. Każda pora jest dobra aby odkrywać miasto. W czasie całego roku Gdańsk pokoje tanio posiada w ofercie. Zaoszczędzone w taki sposób fundusze można wydać na souweniry z wypoczynku.