Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Najstarszy polski kurhan liczy ponad 5 tysięcy lat - Przemyśl

Najstarszy polski kurhan liczy ponad 5 tysięcy lat - Przemyśl

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-12-07

Miasto na południowo-wschodnim krańcu kraju. Trochę zapomniane, trochę pomijane. Rzadko ktoś je wskazuje kiedy opowiada się o dużych miejscach kraju. Również w czasie rozmów o podróżach nieczęsto się je wspomina. W związku z powyższym kilka słów o mieście.

Miasto kilku wyznań. W tym mieście mają własne siedziby grekokatolicy, katolicy, protestanci, prawosławni, metodyści, adwentyści, zielonoświątkowcy oraz jehowici.

Wstępne informacje o miejscowości są już z X stulecia. Różnie przebiegała historia Przemyśla na przełomie wieków. Dopiero w XX wieku Przemyśl ponownie zostało dołączone w obszar kraju. Przemyśl jest określany stolicą dzwonów i fajek, a to z powodu przekazywanej od dziada pradziada przez tutejszych ludwisarzy i rzemieślników szlachetnej oraz starej umiejętności tworzenia dzwonów jak i produkcji fajek. W zabytkowej Zegarowej Wieży czeka na podróżujących unikalna wystawa niespotykanych nigdzie indziej fajek oraz dzwonów.

W mieście istnieje dużo obiektów zabytkowych, co przyciąga dużą grupę podróżujących. Z tego względu tanie pokoje Przemyśl oferuje dla wszystkich, którzy chcą spędzić kilka chwil w tym mieście.

Podobnie jak Rzym Przemyśl leży na siedmiu wzgórzach. Na uwagę zasługuje Zamek z okresu XIV stulecia, wzniesiony na jednym ze wzniesień. W XVI stuleciu zaaranżowany. Warto zatrzymać się w archikatedrze rzymskokatolickiej. Bazylika ma wieżę wznoszącą się na wysokość 71 metrów, z której roztacza się wspaniały widok na panoramę Przemyśla. Kolejnym sakralnym budynkiem jest grekokatolicka archikatedra. Kościół był pierwotnie własnością katolików, później zakonników. Nie mniej jednak w roku 1990 kościół został przekazany grekokatolikom. Ci przystosowali świątynię do własnych wymagań. W kościele mieści się zabytkowy XVII-wieczny ikonostas z cerkwi w Lubaczowie. Obok archikatedry mieści się dzwonnica z obecnych czasów, a schowana za nią w XVII-wiecznym budynku byłego jezuickiego kolegium, ponad 100-letnie Muzeum Archidiecezjalne, któremu patronuje św. Józef Sebastian Pelczar biskup przemyski. W mieście mieści się też wiele obiektów zakonnych, które także trzeba koniecznie zwiedzić. Wśród tego kulturowego bogactwa Przemyśl hotel tanio posiada do zaproponowania. To ciekawa alternatywa do prywatnych noclegów.

W trakcie pobytu w mieście warto udać się również do okolicznych wiosek. Na kulminacji zalesionego wzgórza nad wsią Średnia znajduje się najstarszy w Polsce kurhan kultury sznurowej ceramiki. Niewielki kurhan, w jakim w trakcie wykopalisk archeologicznych znaleziono między innymi pochówek kobiety, który liczy sobie prawie pięć tysięcy lat. Według archeologów jest więc starszy niż słynna piramida Cheopsa. W Bolestraszycach mieści się największe w południowo-wschodniej Polsce arboretum. Znajdują się tu tysiące roślin z całego globu. Często są to niespotykane okazy. Także poza obszarem miasta tani nocleg Przemyśl ma do zaproponowania turystom lubiącym spokój.

Powiązane tagi: kurchan przemyśl kurhan nad średnią kurhan średnia kurhany najstarsze w polsce kurhany unietyckie kurhany w polsce kurhany w przemyslu kurhany w średniej kurhany w średniej koło przemyśla maja kurhan przemysl najstarsze kurhany w polsce najstarszy kurchan w polsce najstarszy kurhan najstarszy kurhan w polsce polska kurhany przemysl kurhan tysiąc lat przemyśla