Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Początek Polski - Hel

Początek Polski - Hel

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-07-16

Trzydzieści trzy km od stałego lądu. Miasto, które dwa razy miało nadawane prawa miejskie. Na początku w trzynastym wieku. Częste pożary i najazdy doprowadziły do opuszczenia osady. To doprowadziło do zabrania miejskich praw. Po raz drugi Hel miał nadane miejskie prawa w roku 1962. Już w roku 1931 rozpoczęto budowę wojennego portu. W celu ściagnięcia Polaków na Hel zbudowano istniejące po dzień dzisiejszy osiedle kolonia rybacka, świątynię katolicką a także szkołę. W 1921 roku zbudowano linię kolejową przecinającą cały półwysep, aż do miasta Hel. Dodatkowo doprowadzono drogę utwardzoną z Helu do Juraty, budując ją ze względów strategicznych, jako zabezpieczenie przed nalotem samolotów, z ponad 40-ma zakrętami w gęstym lesie. W czasie drugiej wojny światowej półwysep na Helu pełnił ważną rolę w obronie Polski. Aż do roku 1996 dostęp do terenu Helu był trudny ze względu na obronny charakter tego miejsca. Aktualnie Hel jest miejscowością turystyczną. Wyjątkowo sporo ludzi przybywa latem. W związku z tym tani nocleg Hel oraz bogata propozycja noclegów to główne źródło utrzymania mieszkańców.

Miasto ma kilka ciekawych obiektów, które warto odwiedzić podczas wakacji. Pierwszym z nich jest świątynia Piotra i Pawła, dzisiaj pełni funkcję muzeum rybołówstwa. Wewnątrz zwiedzimy narzędzia oraz przybory używane do łowienia ryb. Wokół muzeum obejrzymy tradycyjne rybackie łodzie, które przez wiele lat były używane do połowu ryb.

Następnym interesującym punktem w Helu jest morska latarnia. Wzniesiona już w siedemnastym stuleciu. Różne były jej losy: niszczyły ją pożary, czasem sztormy. Za każdym razem latarnię przywracano do dawnej świetności, gdyż Hel był miejscowością nadmorskim. Dzisiaj latarnię można oglądać, ale tylko w sezonie letnim. Z platformy widokowej roztacza się piękna panorama na morze i panoramę Helu. Do latarni można podejść spacerem. Umożliwi to również na oglądanie podziemnych bunkrów oraz obiektów powiązanych z okresem wojny. Wokół latarni Hel pokoje tanio ma do zaoferowania dla tych, którzy planują odpocząć z dala od miejskiego zgiełku.

Jako turystyczne miasto także tanie hotele Hel posiada do zaproponowania. Jednak ich liczba jest stosunkowo niewielka. W mieście przeważają prywatne noclegi oraz campingi. Obok historycznych atrakcji miasto posiada również inne walory. W mieście znajduje się fokarium, w którym jest hodowla fok szarych. Jest sporą atrakcją, szczególnie dla maluchów. Na całej długości półwyspu istnieje mnóstwo piaszczystych plaż, które zachęcają do wypoczynku nad morzem. Można jak najbardziej skorzystać z rejsu na statku jak i innymi łodziami. Liczne restauracje zachęcają do spróbowania lokalnych przysmaków, w szczególności tego co daje morze.

Powiązane tagi: hel poczatek drugiej wojny swiatowej polski hel