Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - Jura Krakowsko-Częstochowska

Replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - Jura Krakowsko-Częstochowska

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2014-01-05

Jeśli chcesz odwiedzić Jurę Krakowską, podczas odkrywania popularnych Dolinek Podkrakowskich lub też nie mniej znanego Szlaku Orlich Gniazd, zachęcamy do odwiedzenia miasteczek jurajskich, ponieważ są warte poznania nie tylko ze względu na swoje atrakcje, ale są również znakomitymi miejscami do spędzania wolnego czasu, gdzie nie trudno o tani nocleg lub hotel.

Giebułtów leży na terenie gminy Wielka Wieś. Pierwotne osadnictwo sięga tu I w. naszej ery, a więc początku tak zwanego rzymskiego okresu. Z tych odległych okresów pochodzą znaleziska archeologiczne takie jak: wyroby rzemieślnicze, naczynia gliniane oraz ciałopalne groby. Najdawniejsza wzmianka o wsi pochodzi z pierwszej połowy XIV w., aczkolwiek jest pewne, że wieś istniała o wiele wcześniej.

Pierwszy kościół św. Idziego w Giebułtowie wzniesiono prawdopodobnie w XI stuleciu. Jego fundatorem mógł być władca Polski, Władysław Herman, który prawdopodobnie rozkazał wybudować kościół w podziękowaniu Bogu za urodzenie się syna. Nawiązuje do tego wydarzenia kronikarz Jan Długosz, datując fundację na 1086 rok. Nie są jednak znane informacje dotyczące wyglądu kościoła. W dokumentach datowanych na lata 1325-27 świątynia jest wymieniana jako parafialny kościół. Obecny wygląd kościół zawdzięcza dokładnej przebudowie z XIX wieku. Wówczas przy nawie powstała kruchta, do której przeniesiono 4 nagrobki nowożytne z prezbiterium. Przebudowano także szczyt zachodni oraz zlikwidowano piętro zakrystii. Podczas tych praca zamalowano niestety zabytkową polichromię. Kościół posiada cechy renesansu i późnego gotyku. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczna replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W okolicy Trzyciąż koniecznie trzeba zajechać do Imbramowic, aby obejrzeć kościół i klasztor Norbertanek z 1. połowy XVIII wieku zbudowany według projektu Kaspra Bażanki. Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła zdobi piękna późnobarokowa polichromia pędzla Wilhelma Włocha i jego córki. W jej skład wchodzą m.in. iluzjonistyczne malowidła ze scenami Adoracji Chrystusa i Matki Bożej, a także dotyczące historii klasztoru Norbertanek (na przykład umieszczony nad chórem fresk Rzeź norbertanek w Witowie). W murach klasztoru są przechowywane wyjątkowe dzieła sztuki, m.in. obraz Jana Breughla Starszego, zwanego Kwiatowym albo Aksamitnym, Madonna w girlandzie z początku XVII w., unikalny zbiór zasłon haftowanych z początku siedemnastego wieku a także romański antyfonarz z okresu XIII stulecia.

W okolicy klasztoru zlokalizowanych jest kilka budowli zabytkowych: późnobarokowa brama w klasztornym murze z rokokowymi elementami, dom kapelana z pierwszej poł. XVIII wieku pokryty gontem, spichlerz piętrowy z II poł. XVIII stulecia jak i dawna, murowana oficyna dla księży obsługujących kościół klasztorny.

Powiązane tagi: matka boska czestochowska wien obraz matki boskiej częstochowskiej haftowany replika obrazu matki boskiej