Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Sanktuarium w Ludźmierzu i Kazimierz Przerwa-Tetmajer - Tatry i Podhale

Sanktuarium w Ludźmierzu i Kazimierz Przerwa-Tetmajer - Tatry i Podhale

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2013-11-02

Podhale jest najbardziej znanym regionem narciarskim w Polsce. Jego centralnym punktem jest Zakopane, najwyżej usytuowane miasto w kraju, ale w okolicy jest mnóstwo innych miejsc również koniecznych do poznania.

Nowy Targ to zdecydowanie podhalańska stolica, nazywana przez górali po prostu Miastem. Należy przejść się po płycie rynku z okazałym XIX-wiecznym ratuszem, gdzie mieści się Muzeum Podhalańskie. W pomieszczeniach na pierwszym piętrze wystawiono wyposażenie i wyroby podhalańskich warsztatów rzemieślniczych z XIX i XX wieku. Najbardziej cennym zabytkiem Nowego Targu jest wiekowy kościół parafialny przy ul. Kościelnej, którego obecne kształty to efekt licznych przebudów i modernizacji. Prezbiterium z czasów gotyku pochodzi prawdopodobnie z 1346 roku, zaś murowana nawa z 1606 roku. W wystroju wnętrza dominuje barok – większość części wyposażenia wykonano w osiemnastym wieku. Świątynię okala stary mur, nad którym szczytuje dwupoziomowa XVIII-wieczna dzwonnica razem z gontowym hełmem. Koniecznie trzeba zajrzeć do cmentarnego kościółka Świętej Anny w północno-zachodniej Niwie - dzielnicy miasta, w okolicy szpitala. Budynek pochodzi prawdopodobnie z szesnastego w. i pomimo licznych przeróbek zachował wygląd typowego kościółka górali.

Sanktuarium w Ludźmierzu - jedna z pierwszych wsi na Podhalu, została założona w 1234 r. przez cystersów ze Szczyrzyca, którzy rządzili nią do XVII wieku. Zabudowania klasztorne z bezcennym zbiorem archiwum spłonęły w 1796 r., a kilkadziesiąt lat później dobra ludźmierskie zostały wykupione przez Adolfa Tetmajera. W 1865 r. przyszedł tutaj na świat słynny poeta i pisarz, podhalański piewca - Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Ludźmierz jest jednym z najbardziej odwiedzanych centrów pielgrzymkowych w regionie.

Łopuszna to znana wieś letniskowa, która chlubi się bogatą przeszłością – pierwsze wzmianki zostały wykonane na początku piętnastego stulecia. Do dzisiaj istnieje na jej obszarze wiekowy zespół dworski obejmujący dziewięć zabudowań, między innymi gospodarcze jak i starą chałupę góralską. W odrestaurowanych ścianach często mają miejsce sezonowe wystawy sztuki. Drugim unikatowym zabytkiem Łopusznej jest prześliczny drewniany kościółek o zrębowej konstrukcji, z wieżą krytą gontem i kształtnym hełmem, zbudowany na początku szesnastego stulecia. Wnętrze pokrywa polichromia w geometrynczym ustawieniu – częściowo pierwotna XVI-wieczna, oraz przemalowana w XX wieku. Wśród barokowego wyposażenia swoją uwagę przykuwa odrestaurowany XV-wieczny tryptyk w ołtarzu głównym, wyjątkowe dzieło szkoły spisko-sądeckiej.

Chochołów – ta wioska założona w 1952 roku jest tłumnie zwiedzana przez przyjezdnych, którzy oglądają malowniczo odnowione zabytkowe góralskie chałupy. Domy składające się z drewnianych płazów w staromodnym podhalańskim stylu pochodzą z przełomu osiemnastego oraz dziewiętnastego w. Warto wstąpić do Muzeum Powstania Chochołowskiego usytuowanego w najbardziej wiekowej chałupie we wsi, a jej niektóre części pochodzą z początku osiemnastego w. Budynek zlokalizowane jest niestandardowo, bo frontem w stronę drogi. W jego murach zgromadzono fotografie, dokumenty oraz pamiątkowe rzeczy z okresu powstania zbrojnego z 1846 r., które było skierowane naprzeciw Austriakom. W powstaniu wzięli udział chochołowscy chłopi i z okolicznych wsi. Możemy również obejrzeć XIX-wieczne sprzęty gospodarskie oraz zdjęcia przedstawiające rozwój miejscowości.

Nie znajdziemy na Podhalu luksusów kwaterunkowych. Nocleg czy hotel Podhale nie oferuje 5-gwiazdkowy, jednak możemy liczyć na pewno na kwatery prywatne oraz góralskie domy, a ich gospodarze nie tylko nas ugoszczą ale i zaciekawią ludowymi legendami.

Najcenniejszym zabytkiem we wsi Trybsz jest mały kościółek Świętej Elżbiety z 1567 r. Ściany zbudowane z drewna ozdabia niepowtarzalna polichromia z połowy XVII wieku obrazująca figuralne sceny, głównie z Nowego Testamentu, a także postacie świętych i proroków. Na elementach balustrady chóru dostrzec możemy wiele zubożałych malowideł odnoszących się do siedmiu grzechów głównych. Na stropie umieszczony został wizerunek Chrystusa Władcy Wszechświata, lecz najważniejszą uwagę badaczy przyciąga górski pejzaż w tle, uważany za pierwszą w naszym kraju malowaną panoramę Tatr.

Powiązane tagi: uniontravel.pl