Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Smok Wawelski, jego legenda i sława - Kraków

Smok Wawelski, jego legenda i sława - Kraków

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-11-02

Na południu państwa, nad rzeką Wisłą umiejscowiony jest Kraków. To jedno z największych i najważniejszych miejscowości w Polsce. Jest również kulturową stolicą w naszym państwie. W 2006 roku było jednym spośród 5 najpopularniejszych miast Europy. Rok później został uznany za najmodniejsze miasto świata. Kraków to również Europejska Stolicy Kultury. Miasto różnych języków, kultur i narodowości. To miejsce gdzie mieszają się nawzajem kultura polska oraz żydowska. Odwiedziny tego pięknego miasta możesz zacząć w Kazimierzu. To tutaj poznamy żydowską kulturę, znajdziemy Kraków tanie hotele, zasmakujemy koszernego jedzenia, zwiedzimy synagogę. Na szczególną uwagę zasługuje najbardziej wiekowa synagoga Stara oraz kilka pomniejszych. Właśnie w tej dzielnicy też znajduje się klasztor i kościół Paulinów na Skałce i kościół Bożego Ciała. Właśnie tutaj mieści się jeden z najbardziej wiekowych żydowskich cmentarzy starego kontynentu: Cmentarz Remuh.

Z Kazimierza bardzo blisko jest na Stary Rynek. To tylko kilkanaście minut piechotą. Trzeba na pewno zobaczyć Kościół Mariacki, znane Sukiennice oraz niepowtarzalny główny rynek. Będąc na Rynku Głównym na pewno trzeba wysłuchać hejnału rozdzwięczającego ze szczytu wieży Kościoła Mariackiego. Jest on grany przez trębacza i nawiązuje do historii o tatarskim najeździe na to miasto. Pośród tych atrakcji tani nocleg Kraków oferuje tym, którzy chcą dobrze wypocząć w bliskim centrum miasta. Ponieważ z tego też miejsca pieszo dotrzemy wprost na Wawel, w którym mieści się Zamek Królewski z licznymi starymi zabudowaniami.

Tutaj też mieści się Smocza Jama, którą zamieszkiwał wawelski smok. Za czasów króla Kraka ów smok żądał raz w tygodniu ofiary z bydła. Jeśli nie spełniano jego zachcianki, zjadał tubylców. Pojawiło się wielu śmiałków, którzy próbowali przechytrzyć smoka. Jednak każdy jeden skończył w brzuchu smoka. Władca Krakowa zamartwiał się tym co się stanie, kiedy nie wystarczy krów. Wtedy to zjawił się szewczyk, który obmyślił sprytny podstęp. Wypchał dorodnego barana siarką i podrzucił pod jamę smoka. Smok pożarł wypchanego barana. Siarka spełniła swoją rolę, wzmagając ogromne pragnienie u wielkiego gada. Smok zaczął chłeptać wodę z Wisły. Pragnienie stało się tak potężne, że stwór wychłeptał całą wodę z rzeki. Rozległ się głośny huk, gdyż smok pękł. Miasto zostało uratowane, a biedny szewczyk został obdarowany przez Króla. Kraków posiada w ofercie też wiele innych ciekawych tras turystycznych. Warto powiedzieć o Trasie Skazańców czyli Via Dolorosa jak również inne: Trasa Zabytków Żydowskich i Droga Królewska. Tutaj kręcono Listę Schindlera oraz Człowieka z Marmuru. We wszystkich miejscach turystycznych Kraków pokoje tanio oferuje, co pomnaża liczbę osób, które chcą bliżej poznać to piękne miasto. Miejscowość co roku nawiedza ponad 15 milionów turystów z kraju jak i pozostałych regionów globu. Przebywając w Krakowie warto udać się do Nowej Huty, Łagiewnik, Zakopanego, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Przemyśla.

Powiązane tagi: baran wypchany solą krak legenda krakow legendy krakow pictures legenda o smoku kraków smok wawelski legenda krakowa legenda o smoku wawelskim legendy polskie smok wawelski smok w krakowie legenda smok wawelski smok wawelski legenda smok wawelski w krakowie smok wawelski zdjecia smok wawelski, kraków smok, baran wypchany sola zabytki krakowa smok wawelski