Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Sól cenniejsza niż złoto - Wieliczka

Sól cenniejsza niż złoto - Wieliczka

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-12-02

Od momentu powstania historia Wieliczki połączona jest z wydobyciem soli. Nawet pierwsi osadnicy zajmowali się wydobywaniem soli. Zdaniem historyków jako pierwotni te tereny zamieszkiwali Celtowie. Początkowo sól uzyskiwano z solanki poprzez gotowanie. Z początkiem trzynastego stulecia znaleziono złoża kamiennej soli. Zaczęto ją wydobywać metodą głębinową. Wtedy nastąpił coraz szybszy rozkwit Wieliczki. Do dnia dzisiejszego Wieliczka kojarzona jest z kopalnią soli. Z uwagi na bliskość Krakowa, Wieliczka jest ochoczo zwiedzana przez przyjezdnych. Z uwagi na ten fakt Wieliczka noclegi tanio posiada w swojej ofercie.

Miasto ma bogatą przeszłość i posiada wiele ciekawych zabytków. Głównym takim miejscem jest bez wątpienia Kopalnia Soli. Jest to pierwsza na terenie Polski firma zajmująca się wydobyciem soli. Poprzez długie wieki miejscowość posiadała istotny wpływ na ogólny budżet Polski. Na dziś dzień Wieliczka jest najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym. Kopalnia schodzi przeszło trzysta m w głąb ziemi. Kopalnia posiada ponad trzysta kilometrów chodników. Najstarszy szyb pochodzi z XIV stulecia. Będąc w kopalni obowiązkowo trzeba zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. Jest to jedno z największych muzeów tego rodzaju na starym kontynencie. Innym obowiązkowym do zobaczenia zabytkiem w mieście jest Żupny Zamek. Jest to niepowtarzalna w Europie rezydencja o obronnym charakterze, która pełniła funkcję siedziby władz gospodarczo-administracyjnych. Szacuje się, że zamek został wzniesiony na przełomie XIII oraz czternastego stulecia. Przez wieki był kilka razy dewastowany. Na stałe został odbudowany po zakończeniu II Wojny Światowej. Na zamku można zwiedzić ekspozycje związane z wydobywaniem soli.

Wieliczka jest odwiedzana przez turystów w okresie całego roku, dlatego też tani nocleg Wieliczka posiada w swojej ofercie, bez względu na termin pobytu. W Wieliczce warto odwiedzić obiekty sakralne. Ważnym zabytkiem jest bez wątpienia kościół z drewna pod wezwaniem Św. Sebastiana pochodzący z XVI w. Innym starym budynkiem jest kościół Świętego Klemensa. Był on pierwotnym patronem górników. Świątynia została wzniesiona z datków tubylców z Wieliczki.

W pobliżu Wieliczki uprawiać możemy aktywną turystykę. Miejscowość oferuje interesujące trasy turystyczne, które można połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Miejscowość stała się również bazą noclegową w trakcie trwania EURO 2012. Z tego powodu Wieliczka hotel tanio zaproponowała dla turystów z zagranicy. Bardzo jest prawdopodobne, że do Wieliczki przyjedzie jeszcze więcej zagranicznych turystów.

Powiązane tagi: wieliczka wieliczka-sól za złoto