Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Święty Wojciech i drzwi - Gniezno

Święty Wojciech i drzwi - Gniezno

Autor: Wiktor Bąk, data dodania: 2012-07-11

Z początkiem X wieku to miasto stało się głównym ośrodkiem w kraju Polan. Początki grodu sięgają VI wieku. Mieszko I – pierwszy naukowo potwierdzony władca kraju, stworzył państwo o znacznym zasięgu terytorialnym oraz wzmocnił je politycznie poprzez chrystianizację. Akt chrzu najprawdopodobniej odbył się w Gnieźnie, w Wielką Sobotę w 966 r. Miasto stało się stolicą młodego państwa, było ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. W grodzie miała miejsce także koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski. Poprzez wieki miasto było istotnym miastem na mapie Polski. Miasto jest ogłoszone miastem Świętego Wojciecha. To za jego sprawą Polanie przyjęli wiarę z czeskich rąk.

Gniezno pełni funkcję turystyczną, zatem Gniezno pokoje tanio ma do zaoferowania. Są to głównie prywatne pokoje. Jest to dobre rozwiązanie by spędzić kilka dni w Gnieźnie na nieduże pieniądze. Wybierając się na spacer warto na dłużej zatrzymać się w katedrze. To jeden z najistotniejszych zabytków w państwie. Obecna gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku. Wzrok przyciąga srebrna trumna zawierająca relikwie Świętego Wojciecha. Przez wiele czasu trwały spory między naukowcami czy aby na pewno relikwie należą do Świętego Wojciecha. Przez pewien czas popularna była hipoteza iż w trumnie są kości krowie. W piwnicach katedry można dostrzec fragmenty posadzki pamiętające czasy Mieszka I. W miejscowym archiwum są też bezcenne zabytki. Takim zabytkiem jest jest papieska bulla Innocentego II często nazywana złotą bullą języka polskiego. Archiwum ma także najstarszą w Polsce książkę, która powstała w IX wieku. Równie cennym zabytkiem są Drzwi Gnieźnieńskie. Spuścizna sztuki romańskiej kultury europejskiej. Na skrzydłach drzwi pokazane są obrazy z życia Świętego Wojciecha.

Z uwagi na duże zainteresowanie pobytem w mieście przez zagranicznych turystów tanie hotele Gniezno proponuje w korzystnej opłacie. Część z nich umiejscowionych jest na Starym Mieście. Warto zwiedzić to urokliwe miejsce. Kamienice zostały zbudowane w różnych czasach, więc wiele z nich prezentuje się inaczej.

Gniezno przygotowało też wiele gotowych szlaków turystycznych. Jednym z takich szlaków jest Szlak Piastowski. Miasto znajduje się w centrum jednego z najpopularniejszych turystycznych szlaków w kraju. Szlak Piastowski przebiega przez Szlak Piastowski dwa województwa: kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie, a na jego drodze jest wiele miejsc ważnych dla dziejów i kultury państwa. Są to głównie miejsca związane z początkami naszej państwowości, budowanej przez Dynastię Piastów, od której nazwano szlak. Na całej trasie tani nocleg Gniezno proponuje turystom.