Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Tam gdzie jest tron matki - Częstochowa

Tam gdzie jest tron matki - Częstochowa

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-10-23

Jest takie miejsce w kraju, które dobrze zna każdy obywatel. To miejsce zna też każdy patriota przebywający poza Polską. Miejsce to odwiedza kilka milionów pielgrzymów co roku. Ludzie do tego miejsca przybywają na rowerach, jak i pieszo. Tym miastem jest Częstochowa.

W związku z tłumnie przyjeżdżającymi turystami Częstochowa pokoje tanio ma do zaoferowania. Turystyka jest ważnym centrum gospodarczym regionu i miasta.

Pierwsze zapiski o miejscowości pochodzą z początku XII w. Istota nadania praw miejskich nie jest jednoznaczna. Nie udało się założyć w jakim czasie te prawa nadane zostały. Rozkwit miejscowości nastał w XIV w, ponieważ Częstochowa leżała na szlaku łączącym Wielkopolskę z Małopolską. Najbardziej znanym wydarzeniem powiązanym z historią miasta jest obrona Jasnej Góry. Z tym powiązane jest cudowne wstawiennictwo Matki Boskiej. To dzięki niej zachował się klasztor Paulinów. W czasie II Wojny Światowej w mieście została otwarta żydowska dzielnica, którą systematycznie likwidowano. Po zaprzestaniu wojennych działań miasto zostało odbudowane i przeżywało systematyczny rozwój.

Głównym miejscem zwiedzania jest Sanktuarium Maryjne i Jasna Góra. Do dnia dzisiejszego częstochowskim wzgórzem opiekują się ojcowie Paulini. Sam klasztor jest ważnym zabytkiem. Na zwiedzenie sanktuarium trzeba przeznaczyć więcej niż jeden dzień. Oczywiście z uwagi na ten fakt tani nocleg Częstochowa ma w ofercie cały czas.

Obok sanktuarium i klasztoru jest wiele innych ciekawych zabytków i jedno wyjątkowe miejsce, które warto zwiedzić podczas pobytu w mieście. W mieście jest kilka sakralnych zabytków. Znajduje się tam prawosławna cerkiew jak i kościół augsbursko-ewangelicki. Koniecznie trzeba również w wolnym czasie wybrać się do nich i je zobaczyć. Punktem chętnie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców są parki podjasnogórskie. To idealne miejsce na odpoczynek i spotkania ze znajomymi. Parki są 2: park księdza Stanisława Staszica oraz park 3 Maja. Parki też sprzyjają aktywności sportowej.

Warto udać się na Aleje Najświętszej Maryi Panny. To reprezentacyjna ulica miasta. Oryginalna urbanizacja alei nie zmieniła się do dnia dzisiejszego. Wzdłuż ulicy tanie hotele Częstochowa posiada w swojej ofercie noclegowej. Miasto ma też stworzone gotowe trasy turystyczne. Warto zatem na kilka dni wybrać się właśnie tutaj.