Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Tam gdzie Kopernik mówi dobranoc - Frombork

Tam gdzie Kopernik mówi dobranoc - Frombork

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-10-25

Nieduże miasto w północnej części kraju. Zaledwie dwa i pół tysiąca jego mieszkańców. We Fromborku jest umiejscowiony port nad morzem jak i morskie przejście graniczne. Miejscowość urokliwa, z interesującymi budynkami, intensywnie odwiedzane przez przyjezdnych. Właśnie w tym mieście sporą część swojego życia spędził Mikołaj Kopernik.

Miasto powstało w trzynastym w. W znaczącym stopniu przyczyniło się do tego zniszczenie katedry w Braniewie. Wtedy to zdecydowano wybudować katedrę w innym miejscu. Dookoła katedry zaczęły powstawać nowe budynki. W ten sposób wyłoniła się nowa miejscowość. Od 1510 roku we Fromborku żył Mikołaj Kopernik. Tutaj właśnie powstało największe dzieło De Revolutionibus. W tej miejscowości też został pochowany po jego śmierci. Ze względu na bogatą historię i położenie blisko morza, miasto wybiera sobie na cel podróży wielu przyjezdnych. W związku z rosnącym zainteresowaniem Frombork pokoje tanio posiada w ofercie, by jak najliczniejsza grupa osób przybywała właśnie tutaj na wypoczynek. Istotny rozkwit miasta miał miejsce w dziewiętnastym wieku kiedy to właśnie tutaj doprowadzono kolejową nitkę.

We Fromborku jest wiele zabytków, które warto odwiedzić. Na uwagę zasługuje katedra gotycka z średniowiecza. W środku katedry znajdują się jedne z najcenniejszych organów w Polsce. Pochodzą one z okresu baroku. Fromborską kulturalną atrakcją jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się w każdą niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku. Koncerty organowe wewnątrz fromborskiej katedry mają długą ponad 40-letnią tradycję. W dawnym Biskupim Pałacu mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika. Miasto można podziwiać z Radziejowskiej Wieży, to najwyżej sięgająca nieba zabudowa miasta. Po pożarze w 1945 roku została odbudowana. W przyziemiu znajduje się obserwatorium astronomiczne. Na uwagę zasługuje również unikatowe wahadło Foucaulta zamontowane w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Inną wieżą jest Wieża Kopernika. Była ona w posiadaniu wybitnego astronoma. Obecnie wewnątrz mieści się replika pracowni mistrza. Co roku masa turystów przybywa zobaczyć miejsca, w których spędzał czas uczony. W związku z tym tani nocleg Frombork proponuje turystom.

W mieście wznosi się również trzecia wieża. Pod koniec XVI wieku zainstalowano urządzenie wodociągowe dostarczające wodę na Wzgórze Katedralne. Był to kolejny tego typu europejski wodociąg. Dzisiaj Wieża Wodna to doskonały punkt widokowy na katedralne wzgórze, Zalew Wiślany i Stare Miasto.

Do Fromborka przybywa coraz większa ilość turystów z zagranicy. Dlatego też tanie hotele Frombork wznosi szczególnie dla obcokrajowców, którzy odwiedzają miasto. Wody Zalewu Wiślanego kuszą turystów szczególnie w wakacje. Jest to także dobre miejsce do rozwijania umiejętności sportów zimowych.

Powiązane tagi: frombork czy tam jest morze?