Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Tam gdzie księcia Popiela myszy zjadły - Kruszwica

Tam gdzie księcia Popiela myszy zjadły - Kruszwica

Autor: Weronika Milewska, data dodania: 2012-11-03

Miejscowość zlokalizowana tuż przy Jeziorze Gopło. Najlepiej kojarzona z powodu Mysiej Wieży jak i Księcia Popiela, którego myszy zjadły. Kruszwica to urokliwe jak i odpowiednie na kilkudniowy odpoczynek. Kruszwica jest coraz częściej lubiana pośród turystów, w szczególności spozna Polski. Stąd też Kruszwica pokoje tanio posiada w swojej noclegowej ofercie. Osadnictwo w tych okolicach rozpoczęło się bardzo wcześnie. Było podyktowane żyznymi glebami, naturalnymi bogactwami i dogodnym geograficznym położeniem. Rozwojowi Kruszwicy sprzyjało również bliskość bursztynowym szlaku oraz bliskość szlaku z Rusi do Wielkopolski. Kolejnym pozytywnym zjawiskiem tego miasta stał się wodny szlak kierujący od rzeki Warty, poprzez Jezioro Gopło aż do rzeki Wisły. Z tego powodu w okresie średniowiecza Kruszwica stała się kluczowym ośrodkiem na terenie Polski. Poprzez kolejne stulecia miasto przeżywało systematyczny rozwój.

Najbardziej cenionym zabytkiem a jednocześnie znakiem rozpoznawczym Kruszwicy jest Mysia Wieża. Jest ona pozostałością po zamczysku warownym z XIV wieku. Ze szczytu wieży rozpościera się urokliwy widok na panoramę miasta, na Jezioro Gopło jak i widok na malownicze wyspy i zatoki jeziorne. Wokół całego jeziora Kruszwica tani nocleg ma do wynajęcia. Z Mysią Wieżą powiązana jest legenda o królewiczu Popielu, którego myszy zjadły. Tak został ukarany ze swoją rodziną za chciwość otaz zabójstwo swoich wujów. Podobno do dzisiaj myszy czekają na kolejnego człowieka podobnego do księcia Popiela.

Na wschodnim brzegu Gopła mieści się kolegiata pod wezwaniem Piotra i Pawła w Kruszwicy. Romański styl budowli określają kamienne, grube mury, owalne łuki oraz proste geometryczne kształty. Wnętrze kościoła jest bardzo ascetyczne, wręcz surowe. Transept, nawy jak i prezbiterium okryte są belkowym stropem, sklepienie absydy zrobiono z drobnych okrzesków oraz kamieni, a w kruchtach wieży zachowały się najstarsze w Polsce sklepienia na kamiennych skrzyżowanych gurtach. Na szczególną uwagę w kościele zasługują stare chrzcielnice. Pierwsza z nich powstała w XI stuleciu. Kolejna chrzcielica jest o cały wiek starsza. Warto zwrócić też uwagę na rzeźby z okresu gotyku. Kruszwicka starówka znajduje się na zachodzie od Gopła oraz skupia się w okolicy prostokątnego rynku, podzielonego na dwie części. Jedna jego część to doskonałe miejsce dla okazjonalnie organizowanych targów i imprez. Druga jest bardziej rekreacyjna, obsadzona kwiatami oraz otoczona krzewami, jest ukochanym miejscem odpoczynku wielu mieszkańców Kruszwicy. Również tanie hotele Kruszwica posiada w swojej ofercie, choć nie ma ich zbyt wielu.

Powiązane tagi: budowla a popiel budowla kojarzona z popielem budowla popiela budowla z legendy o popielu jak myszy zjadły popiela jan zieliński popiel i piast król popiel kruszwica i legenda książę popiel książę popiel książę popiel i myszy książę popiel zjadły myszy legenda o popielu i myszach mysia wieza i popiel popiel i myszy popiel kruszwica popiel myszy popielu którego myszy zjadły