Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Teofila z Działyńskich jako Biała Dama - Kórnik

Teofila z Działyńskich jako Biała Dama - Kórnik

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2013-01-29

Początkowe wzmianki o Kórniku pochodzą z XII wieku. Pozostałości osadnictwa wskazują iż te regiony zajmowane były dużo wcześniej. Pierwotnie była grodem obronnym. Podczas zaborów Kórnik znajdował się w granicach zaboru pruskiego. Na tym terenie mieszały się 3 kultury: niemiecka, polska oraz żydowska. W czasie działań wojennych Żydzi zostali zabici. Hitlerowcy zniszczyli również bożnicę oraz żydowski cmentarz.

Ze względu na to, że region jest atrakcyjny dla przyjezdnych pokój tanio Kórnik ma do zaproponowania tym wszystkim, którzy pragną zwiedzić ten obszar Wielkopolski.

Najbardziej znanym historycznym obiektem Kórnika jest zamek. Początki zamku sięga średniowiecza. Do dnia dzisiejszego pozostały mury i piwnice, które pamiętają pierwszych właścicieli. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w XIX stuleciu. Na dużą uwagę zasługują podłogi i sufity. W zamku zebrano również cenne meble z wielu epok. Nocą po parku i po wnętrzach zamkowych spacerowała Teofila z Działyńskich, określana jako Biała Dama. Kórnicki zamek jest położony na terenie parku. Arboretum było budowane przez wiele wieków przez następnych posiadaczy zamku. Zalicza się do najstarszych w kraju i najbogatszych pod kątem liczby gatunków i odmian dendrologicznych parków w Europie Środkowej. Arboretum najbardziej popularne jednak jest z wszystkim znanych gruszek na wierzbie.

Kórnik przygotował szlak turystyczny. Początek trasy znajduje się w Kórniku. Obok zamkowego gmachu naszą uwagę przykuje kościół w stylu neogotyckim i oficyna na Prowencie - dom, w którym przyszła na świat noblistka Wisława Szymborska. Dalej trasa prowadzi w stronę Bnina. Kolejny na szlaku jest Rogalin. Główną atrakcją tego miasta jest pałac wraz z muzeum wnętrz jak i galerią malarstwa polskiego oraz europejskiego z XIX a także dwudziestego wieku. Niedaleko znajduje się najrozleglejsze w Europie skupisko kilkusetletnich, olbrzymich dębów. W tych miejscowościach też tani nocleg Kórnik oferuje zwiedzającym te tereny. Dalej szlak wiedzie do Szreniawy, Puszczykowa i Jezior i dalej drogą powrotną do Poznania.

Sporą liczbę turystów intrygują również kórnickie jeziora. To spora atrakcja głównie w wakacje. Jest to również odpowiednie miejsce do połowu ryb oraz uprawiania sportów wodnych. Można także skorzystać z wycieczki statkiem. W związku z bliskim sąsiedztwem Poznania Kórnik hotel tanio posiada w swojej ofercie. Jest to istotne przede wszystkim dla inwestorów, którzy coraz chętniej wybierają ten region dla swojego biznesu.

Powiązane tagi: biała dama kórnik 2013 białadamakornik.pl gruszki na wierzbie kórnik kórnik teofilia z działyńskich