Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » U stóp Góry Trzech Krzyży - Kazimierz Dolny

U stóp Góry Trzech Krzyży - Kazimierz Dolny

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-10-30

Początki Kazimierza Dolnego zaczynają się w XII w. W tamtych czasach jako osada Wietrzna Góra, już 100 lat później wioska ta dostała prawa miasta. Kazimierz był jednym z najważniejszych w Polsce centrum handlu zbożem, mającym w posiadaniu zaawansowany port rzeczny. Kres świetności miasta miał miejsce w siedemnastym wieku kiedy to liczne powodzie, pożary uderzyły w miasto. Również najazdy szwedzkich wojsk były powodem kierującym do spadku znaczenia Kazimierza Dolnego. Zaraz po II Wojnie Światowej miejscowość ta odzyskała swój blask. Ponownie postanowili własnie tutaj przyjeżdżać mistrzowie. Do dnia dzisiejszego miasto jest ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. Kazimierz Dolny odwiedza duża liczba przyjezdnych stąd też Kazimierz Dolny pokoje tanio posiada w ofercie przyjezdnym.

W połączeniu z bogatą historią, w mieście istnieje kilka ciekawych zabytków. Pierwszym z takich jest kościół św. Jana Chrzciciela oraz św. Bartłomieja Apostoła. To najdawniejszy budynek w miejscowości. Na uwagę zasługują organy z pierwszej połowy XVII wieku. W pobliskiej dzwonnicy mieści się jedyne w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej. W Kazimierzu dolnym mieści się też synagoga. Ta aktualna została zbudowana w osiemnastym w. Po II Wojnie Światowej odbudowano ją. Obecnie nie spełnia liturgicznych funkcji. W tym budynku tani nocleg Kazimierz Dolny posiada do zaoferowania jako tanią propozycję noclegu. Warto też odwiedzić zamkowe wzgórze. Zamek zbudowano z początkiem czternastego w, został jednak zburzony w czasie szwedzkich wojen. Zamku już nie zrewitalizowano. W Kazimierzu Dolnym znajdowały się również 2 żydowskie cmentarze. Do dnia dzisiejszego ostał się jedynie jeden z nich. Drugi podczas II Wojny Światowej został całkiem zniszczony.

Studnia na środku miasta ma wieloletnią historię. Była niegdyś źródłem wody pitnej. U schyłku XIX w. została rozbudowana o pompę abisyńską, co upraszczało czerpanie wody. Nową pompę zamontowano w studni w latach 80-tych. Dwie inne miejskie studnie znajdują się: pierwsza na ulicy Krakowskiej, kolejna na ul. Lubelskiej obok przedszkola.

Jako miasto turystyczne tanie hotele Kazimierz Dolny również posiada. To oferta dla tych, którzy przybywają do Kazimierza Dolnego w celach biznesowych. Kazimierz Dolny ma przygotowane również gotowe turystyczne trasy dedykowane tym, którzy lubią aktywny odpoczynek. Różne atrakcje oczekują na przyjezdnych tak jak latem, jak również w zimie. W czasie pobytu w Kazimierzu Dolnym warto również zwiedzić pobliskie miejscowości. Jedną z nich jest Parchatka, która kojarzona jest z księżną Izabelą Czartoryską.

Powiązane tagi: gora trzech krzyzy w kazimierzu historia góry trzech krzyży w kazimierzu dolnym kazimierz dolny góra trzech krzyży kazimierz dolny ii wojna światowa kazimierz dolny wietrzna góra kazimierz dolny-góra trzech krzyży historia