Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Wycieczka po polskich górach nie tylko jesienią - Bieszczady

Wycieczka po polskich górach nie tylko jesienią - Bieszczady

Autor: Wiktor Bąk, data dodania: 2013-10-26

Bieszczady to pasmo górskie leżące we w Beskidach Wschodnich. Bieszczady zajmują południowo-wschodni obszar naszego kraju. To jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo obszarów Polski. W gronie znanych górskich pasm w kraju to właśnie one uchodzą za najbardziej dzikie i tajemnicze. Są one idealnym punktem wypadowym na urlop w okresie całego roku. Czekają tutaj na turystów piękne połoniny, Zalew nad Soliną, kolejka bieszczadzka oraz inne atrakcje.

Bieszczadzki Park Narodowy jest największym polskim górskim parkiem narodowym. Najważniejszym zadaniem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest chronienie krajobrazu jak i przyrody, czyli tych aspektów, które stanowią o unikalności turystycznej w Bieszczadach. W tym parku przyrodniczym istnieje sieć pieszych turystycznych szlaków o długości przeszło 130 km, zagospodarowane parkingi, pola biwakowe, hotele oraz schroniska dla turystów. Pasmo Bieszczad, a przede wszystkim obszary włączone do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, są ostoją rzadkich ssaków i ptaków. Właśnie tutaj, w Bieszczadach mieszka najliczniejsza w Polsce populacja niedźwiedzi brunatnych i wilków. W lasach Bieszczadów również natknąć można się na zagrożone rysie. Bieszczady to również charakterystyczna roślinność oraz krajobrazy. Bieszczady możemy przemierzać w czasie całego roku. Zaletą zimowych wędrówek jest sposobność zachwycania się dalekimi górskimi panoramami.

Bieszczady nie miałyby prawa bytu bez połonin i bukowych lasów. Większość połonin jest objęta ochroną przez Bieszczadzki Park Narodowy dlatego też możemy poruszać się po nich wyłącznie oznakowanymi szlakami oraz po zakupie biletu uprawniającego do wejścia na teren parku. Jedną z najpopularniejszych oraz najpiękniejszych bieszczadzkich tras jest wycieczka na Połoninę Wetlińską. Połonina Wetlińska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. To doskonały punkt widokowy, szczególnie w okresie jesieni i zimy, kiedy to możemy zaobserwować zjawisko inwersji temperatury. Wówczas widzialność zwiększa się do 150-200 km, a z Wetlińkiej są widoczne min. Tatry. W bliskiej okolicy Połoniny Wetlińskiej zlokalizowana jest nieco wyższa Połonina Caryńska. Połoninę charakteryzuje dzikość krajobrazu. W jej matecznikach żyją niedźwiedzie, rysie, wilki, żbiki oraz stada jeleni karpackich. Ta połonina popularna jest ze wyjątkowych widoków na pasma Wielkiej Rawki, Tarnicy i Halicza. Latem na łąkach tych popularnych połonin w Bieszczadach rośnie najbardziej zjawiskowa z górskich traw, a nazywa się lilia złotogłów. W okresie jesieni trawy zmieniają kolor na rudy, a połoniny pokrywają się piękną rdzawą barwę.

Najpopularniejsze miejscowości dla turystów w Bieszczadach to Wetlina i Ustrzyki Górne. Wetlina jest najlepiej dostosowanym turystycznym ośrodkiem jak i letniskowym kurortem w wysokiej części Bieszczad. Jesto ona zlokalizowana u stóp Połoniny Wetlińskiej, nad potokiem Wetlinka, w najwyższej części Bieszczad. To wyjątkowo mała mieścina. Tuż ponad wsią zlokalizowane są granice Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przez teren Wetliny przechodzą atrakcyjne szlaki dla pieszych, umożliwiające dostęp do najwyższych części grzbietów Połoniny Wetlińskiej. Ustrzyki Górne to wypadowa baza w najbardziej urokliwe części Bieszczad. Znajduje się tu wiele obiektów noclegowych. Wychodzą stąd między innymi szlak czerwony na Połoninę Caryńską, szlak, którym dotrzemy do gniazda Tarnicy, na Halicz oraz Szeroki Wierch. W Ustrzykach Górnych koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Jezioro nad Soliną jest również nazywane bieszczadzkim morzem. Zamknięte szczytami wzgórz to jezioro słynie ze zmienności kierunku wiatrów, co dla wielu żeglarzy jest nie lada wyzwaniem. Jezioro nad Soliną jest zbiornikiem głębokim, pływanie w nim jest dozwolone tylko w kilkunastu wyznaczonych miejscach. Naokoło tego jeziora utworzyły się kurorty uzdrowiskowo-wypoczynkowe - największe z nich to Solina i Polańczyk. Warto wyruszyć w rejs po Jeziorze Solińskim podziwiając okalające taflę wody szczyty Bieszczad.

Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa jest jedną z największych atrakcji w tym regionie. Kolej w Bieszczadach rozpoczyna kurs z Woli Michowej do Smolnika, głównie w okresie wakacji, lecz możemy odbyć przejażdżkę koleją również w innych porach roku. Za dodatkową opłatą na kolejkę bieszczadzką może napaść grupa konnych bandytów (banda Krzycha). Informacji dotyczących rozkładu oraz cen biletów można zasięgać w biurze Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w miejscowości Majdan.

O nocleg w Bieszczadach nie będzie trudno. Oferta noclegowa w Bieszczadach w ostatnich kilku latach mocno się rozwinęła. Praktycznie we wszystkich najpopularniejszych miastach między innymi Ustrzyki Dolne hotel możemy wynająć pokoje u prywatnych właścicieli – na pewno w Ustrzykach Górnych i Wetlinie. Opłata za nocleg zależna jest od standardu pokoju. W tym rejonie mimo napływu turystów nadal można znaleźć nocleg w kwocie od 20 do 25 zł. Popularna jest też agroturystyka. W takich gospodarstwach w Bieszczadach za wyjątkiem miejsca w pokoju prywatne osoby oferują turystom kompletne wyżywanie jak i oryginalne atrakcje, takie jak jazda konna, wypożyczenie rowerów lub też wyprawa na grzyby w bieszczadzkich lasach. Turyści gustujący w większych luksusach mogą skorzystać z oferty pensjonatów lub hoteli, ale takie ośrodki występują przede wszystkim w większych miejscowościach. Miłośnicy wędrówek pieszo mogą skorzystać z zalet schronisk górskich w Bieszczadach. Większość schronisk w Bieszczadach zapracowało na miano kultowego, przykładowo schroniska w Jaworcu, Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.