Zaplanuj wyjazd z głową i bez niespodzianek

Jesteś tutaj: uniontravel.pl » Wypoczynek w kraju » Wzgórza winem płynące - Zielona Góra

Wzgórza winem płynące - Zielona Góra

Autor: Katarzyna Nowak, data dodania: 2012-12-13

Nie ma potrzeby udawać się do Grecji aby napić się wykwintnego wina. Również w Polsce znajduje się miejsce gdzie obchodzi się Święto Winobrania. Takim miastem jest Zielona Góra.

Zielona Góra jest usytuowana na rozległych wzniesieniach. Kilka z tych wzgórz to Wzgórza Piastowskie, następne to Góra Braniborska. Razem z dwoma pobliskimi miastami rejonu Zielona Góra tworzy Lubuskie Trójmiasto. Zielona Góra została założona przez ludy z Flandrii i Niemiec. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w XIV wieku.

Do miasta możemy przyjechać koleją. Szybkie połączenia są głównie z Poznania. Można również wybrać się autokarem. Można też wybrać samolot. Choć to połączenie nie należy do najbardziej popularnych. Całkiem szybkie połączenia z miastem, a także, że tani nocleg Zielona Góra jakie proponuje turystom powoduje, że jest to znane miasto.

Do miasta warto przybyć na początku września. W tym miesiącu organizowane są w mieście pokazy związane ze Świętem Winobrania. Owa tradycja jest związana z czasami zbioru winogron. Niegdyś Zielona Góra przede wszystkim z tego słynęła. W trakcie tych dni najczęściej smakowanym trunkiem jest właśnie wino. Winiarskie tradycje mają swój początek w XII wieku. Hodowli winorośli sprzyjał dość umiarkowany klimat jak i pagórkowaty teren. Tradycja hodowania winorośli jest kultywowana również w czasach dzisiejszych. Winne trunki z tego regionu mają charakterystyczny aromat oraz smak. Są wysoko cenione przez winiarzy.

W mieście warto zwrócić uwagę na kilka zabytków. Mimo działań wojennych miasto nie zostało zniszczone, dlatego też zdecydowana większość przedwojennych budynków jest w nienaruszonym stanie. Wyjątkowo pięknie prezentuje się Stare Miasto z charakterystycznymi willami. Jest tam wiele unikalnych budynków niemieckich architektów. Centralnym punktem starego miasta jest ratuszowa krzywa wieża - powstała w wyniku architekta. W bliskim sąsiedztwie dawnych budynków Zielona Góra hotel tanio posiada do zaoferowania wszystkim, którzy cenią komfort odpoczynku.

Najbardziej wiekowym budynkiem w mieście jest Konkatedra Świętej Jadwigi. Po drodze spotkamy Łaziebną Wieżę, która swoją nazwę posiada od sąsiedztwa historycznych łaźni. W Zielonej Górze znajduje się również kilka budynków ewangelickich, w dużej mierze świątyń. W Zielonej Górze znajdował się cmentarz zielono krzyżowców - został on zamieniony w miejski park.

Miasto to nie tylko liczne zabytkowe budynki. To również szeroka oferta rozrywkowa oraz kulturowa. W mieście jest 5 muzeów i galerii sztuki, teatr, filharmonia, kino oraz spora ilość klubów muzycznych. W mieście odbywa się kilka festiwali muzycznych i kulturalnych, między innymi Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Folkloru, Festiwal Kabaretu, Festiwal Filmowy KinoPozaKinem Filmowa Góra, Festiwal Rock Nocą, Róże Jazz Festiwal oraz Quest Europe. Przy alei Niepodległości znajduje się Galeria BWA, w której organizowane są wystawy współczesnej sztuki oraz spotkania dyskusyjne i koncerty. Ważnym miejscem na kulturalnej mapie Zielonej Góry są również 4 Róże dla Lucienne, gdzie organizowane są m.in. koncerty, pokazy filmowe, spektakle kabaretowe oraz teatralne.